FUZZY HEARTS
Tornjak

O plemeni

Tornjak (Bosensko - hercegovinský - chorvatský ovčák) je ovčácký pes původem výhradně z Bosny a Hercegoviny.
Plemeno žije v Bosně a Hercegovině aspoň tisíc let, o čemž svědčí zápisy Církve bosenské z 11. století, a předpokládá se, že i mnohem déle.

Tornjaci jsou řazeni dle FCI do "Molossoidní plemena horského typu". Aktuálně je plemeno tornjak podmínečně uznané (od 1.6.2007) a výstav se účastní ve skupině II.

Jedná se o silně stavěné a přesto mrštné psy. Zpravidla jsou vícebarevní s výraznými znaky různých barev. Obvykle je dominantní základní barva bílá.
Jelikož jsou to pastevečtí psi, mají i sklony k pasení a ochranitelské pudy vůči své "smečce". Jsou to tvrdohlaví psi, ale jsou celým svým srdcem oddání své rodině, kterou respektují a chrání.

Do Čech prvního Tornjaka dovezla v roce 2012 Jasmína Petlach, v roce 2014 se u Jasmíny v Tor Behemia narodil první vrh tornjaků v čechách.
Na začátku roku 2018 je v čechách přibližně 35 tornjaků (dle databáze sestavené Sabinou Kučerovou).

O nás

Jsme malá chovatelská stanice z Příbramska, která existuje od roku 2006.
Předtím jsme měli vždy doma psy a kočky, ale jenom ty, co nebyli na výstavy a chov. Chováme briardy, Cotony, Samojedy, zaznamenali jsme s nimi řadu výstavních úspěchů, přesto pro nás prvořadou věcí zůstává povaha našich zvířat.
Nově jsme se zaměřili na nádherné plemeno Tornjak.

KONTAKT

Chovatelská stanice psů Fuzzy Hearts
Veronika a Jaroslav Mallatovi, Hřebeny 32, 262 56 Milešov
tel.: +420 774 073 339, e-mail: [javascript protected email address], [javascript protected email address]